Doğal Mutfak
Yükleniyor...

Çorba Hikayeleri

Devreklinin “Tahna” Çorbası

Devrek’li tarhanaya “Tahna” der. Tahna hamuru; domates, biber ve tarhun otu ile hazırlanır, çekilir, öğütülür. Dana kıyması ile pişirilir. Tereyağı ve sarmısak ile kavrulan ekmek parçacıkları ile servis edilir.

Kıvırcığın “Göce” Çorbası

Zonguldak’ın yerlisine “Kıvırcık”, kırılmış mısıra “Göce” denir buralarda. Kıvırcığın Göce Çorbası, Göce’nin bal ve krema ile pişirilmesi ile üretilir. Tereyağı ve sarmısak ile kavrulan ekmek parçacıkları ile servis edilir.

Gökçebey’in Sebze Çorbası

Filyos Irmağının iki kolunun birleştiği yerdedir Gökçebey. Bizim deyişimizle “İkisuçatı” ndadır. Tam bir sebze cennetidir. Bu doğal sebzelerden her şey yapılır ama ille de çorba yapılır. Siz kroton diyorsunuz galiba, biz tereyağı ve sarmısakla kavrulmuş ekmek parçacığı diyoruz. İşte onunla bu sebze çorbası çok iyi gider…

Tovuk Çorbası

Herkes lehçesini sever kuşkusuz. Dili öyle döner, dudağı öyle kıvrılır çünkü…
Bizim kıvırcıklar da “Tavuk” demezler “Tovuk” derler tavuğa. “a”, “o” olur, dil şad olur.
Biz de, lehçemize saygıdan bu çorbaya “ Tovuk Çorbası” dedik.
Bakalım bu lezzete siz ne diyeceksiniz?

Bizim Konsome

Bizim buralarda, et kemiği ile tencerede kaynar, pişer… Suyu ile kaşık kaşık yenilir ve içilir. Yani; sizin bildiğiniz “konsome” bize ata yadigarıdır. Bizim vazgeçilmezimizdir, bizimdir. Bu yüzden konsomenin başına “bizim” ekledik. Çünkü, tencerede pişen kemikli et ve onun suyu gerçekten bizimdir.

Salata Hikayeleri

Bostan Salatası

Yenice’de , Devrek’te, Gökçebey’de, Beycuma’da, Çaycuma’da kısaca vadininn her yerinde her evin bir bostanı vardır…Ve her bostan da her mevsim yeşil bir şeyler vardır. Bu taze ve doğal yeşillerle hazırlanır Bostan Salatası… Nane sosu ile tatlandırılır. Üzerine bizim buraların kuru peyniri keş ve ceviz rendelenir.

Mısırlı Çükündür Salatası

İşte size bir yerel isim daha… Buralarda pancarın adı “Çükündür” dür. Zeytinyağı, sirke ve sarmıska ile marine edilen bizim çükündür ile mısır marul yaprakları üzerinde servis edilir.

Damakburan Salatası

Bizim eskilerimiz, “roka” bilmezlerdi.
Damakburan derlerdi ona...
Damakburanlar elde kırpılır maydonaz ve diğer yeşillikler ile karıştırılır, çeşit çeşit soslanır, bazen de yoğurtlanır öyle yenilirdi, buyurun Damakburana...

Kıvırcık Salatası

Yörenin yerlisine “Kıvırcık” denildiğini daha önce söylemiştik. Bizim kıvırcıklar, marulun kıvırcıklarını bıçak değdirmeden elde kırarak salatayı hazırlarlar. Üzerine dilim dilim haşlanmış yumurta ve siyah zeytin koyarlar. Zeytinyağı ve üzüm sirkesi ile soslarlar.
Türkmenlerin Salatası

Bizim Vadi’yi Fatih Sultan Mehmet Osmanlı toprağı yapmış ve arkasında getirdiği Türkmenleri iskan etmiş buralara. Bu yüzden buraların köylüleri eski ataları Türkmenler gibi hayvanları severler ve hayvansız duramazlar. Onları gözlerinden ırak etmezler, başlarından ayrılmazlar.
Bizim Türkmenler sürülerini gözlerken; domatesi, salatalığı, biberi, soğanı ve her türlü yeşilliği birlikte doğrayarak salata yaparlar. Üzerine ürettikleri taze beyaz peyniri bolca eklerlerdi. Biz de size atalarımız Türkmenlerin; taze peynir kokulu salatasını sunmadan edemedik.

Tencere Hikayeleri

Mancar

Daha önce söylemiştik biz kara lahanaya “Mancar” deriz ve mancar yemeyi çok severiz. Bu yüzden buralarda her evin bostanının yarısında mancar ekilidir ve her ocakta mancar tenceresi kaynar. Mancar doğranır, acısı gidinceye kadar birkaç kez haşlanır, ocağın kenarında asılı don yağı mancar tenceresine daldırılıp çıkarılarak yağ ilave edilir, söğüş, domates ve soğan                   eşliğinde yenilir.

Mancar Dolması

İşte size bir yerel isim daha… Buralarda pancarın adı “Çükündür” dür. Zeytinyağı, sirke ve sarmıska ile marine edilen bizim çükündür ile mısır marul yaprakları üzerinde servis edilir.

Etli Yaprak Dolması

Buralarda derler ki; koyunun etinden sütünden, asmanın yaprağından üzümünden, güzelin özünden sözünden yararlanmayıp israf edenlerden olmayın. Bu yüzden üzümlerden önce asmanın yaprağı girer mutfaklara. Taze asma yapraklarına dolmalık kıyma ile hazırlanmış içler sarılır, pişirilir. Üzerine sarımsak ve domates sosu eklenerek servis edilir.

Dirgine Mantarı Sotesi

Filyos Vadisinin ormanları birer mantar cennetidir. Yedigöllerin eteğindeki Dirgin’e ormanlarının mantarı pek ünlüdür. İşte bu mantarlar sotelenerek, dağ kekiği ve kremalı beyaz şarap sosu ile servis edilmektedir.

Zılbıt Kavurma

Bahara doğru bizim vadinin orman içlerinde pek çok kök bitkisi yapraklanır. Bunların en ünlüsü her derde deva olduğu bilinen ve yılda yalnız bir ay ortada görünen “Zılbıt”tır. Biz buralarda ona , “Galdurayuk” diyoruz, neden böyle adlandırdığımızı da bilmiyoruz. Doğadan toplanan zılbıtlar yapraklarından ayrılır, temizlenip yıkanır, haşlanır, pek çok şeyle mesela yumurta ile, mesela                   kavurma ile, mesela pastırma ile kavrulur ve sıcak sıcak servis                   edilir

Beycuma Böreği

Bir çok küçük derecik Beycuma’da buluşur, birleşir Filyos nehrine akar. Bu küçük dereciklerin etrafında ısırganlar, darı mancarları ve zılbıtlar gibi pek çok şifalı otlar yetişir. Beycuma’lılar bu şifalı otlardan börekler yaparlar, fırınlarda pişirerek misafirlerine ikram ederler.

Bizim Tencerenin Gediklileri

Bizim tencereler, Kuru, Nohut ve Pilav pişirmezlerse tencere olmazlar. Bunlar pişiren tencereler rütbe alır buralarda... Çünkü onlar bizim tencerelerin gedikleridir, hem de başgediklileridir. Buralarda derler ki; Kar düşünce tepeye, kuruyla nohut koşar tencereye. Yani, manilere geçecek kadar önemlidir bu gedikliler...

Ana Yemek Hikayeleri

Gökçebeyin Dana Bonfilesi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Gökçebey’in orman köylerinde doğada beslenen danalardan elde edilen madalyonları sizin için pişiriyor ve kırmızı şarabı biber sosu ile servis ediyoruz.


Orman Kebabı

Gökçebey’in yukarısındaki orman içlerinde Bodaç ve diğer köylerde doğada beslenen süt danaları bulunur. Bu danalardan elde edilen süt bonfile yaprakları ile kızarmış kibrit patatesleri, sarımsaklı yoğurt ve domates sosu ile Orman Kebabı adı

Doğal Tavuk Rulosu

Kafeste beslenen yapay tavukları düşünerek bizim vadide hala bulunabilen doğal ortamında kendi kendini besleyen tavuklara “Doğal Tavuk” diyoruz biz. Mutfağımızda da bu doğal tavukları kullanıyoruz, mantarla doldurulmuş Doğal Tavuk Rulosu’nu kremalı ısırgan otu eşliğinde size ikram ediyoruz.

Amasra’dan Takozlar, Filetolar

Amasralı balıkçılarımızın tuttuğu palamutların takozlarını, levreklerin filetolarını kağıtta pişiriyoruz.
Takoza ya da filetoya kapari çiçeği, sarmısaklı tereyağı, domates ve soğan eşlik ediyor kağıdın içinde...
Perşembenin Bıldırcın Dolması

Çok eskiden Filyos Irmağından Karadeniz’e yüzünüzü döndüğünüzde ırmağın sağ tarafındaki kıyıya Perşembe, sol tarafındaki kıyıya Çarşamba denilirmiş. Bu gün Çaycuma’nın sağ tarafında Perşembe adında şirin bir beldemiz var. Perşembe’nin Bıldırcın’ı bol ve meşhurdur. Oralarda doğal kuzu kestanesi ile hazırlanan, iç pilav ile doldurulmuş “Bıldırcın Dolması” yapılır. Bıldırcın Dolması böğürtlenli sos eşliğinde servis edilir.
Ispanaklı Erişte

Makarnanın adı “Erişte”dir buralarda. Herkes kendi keyfine göre hamurunu karar, ince ince keser, eriştesini yapar. Domates sosu ile lezzetlendirilerek servis edilir.


Cevizli Keşli Erişte

Bizim buralarda yağsız süt ya da yoğurda tuz katılarak keş yapılır. Keşin yol arkadaşı cevizdir. Bu iki arkadaş en çok erişte üzerinde görülürler. Bu yüzden erişte deyince en çok üzerinde ceviz ve keş rendelenerek hazırlanan erişte akla gelmektedir.
Piyren

Bizim ataların dilleri Farsça’ya yada Arapça’ya direnmiş ve püryanı yada büryanı “piyren”e döndürmüş galiba. Buralarda kuyunun dibindeki közde pişen ete, yani kuyu kebabına “Piyren” denir. Toprakta açılmış bir buçuk iki metrelik kuyular taşla örülür, dibinde meşe odunu yakılır, odunlar köze dönüşünce kesilmiş temizlenmiş karkas halindeki koyun, keçi yada danalar kuyuya                   sarkıtılır, kuyunun üstü bir kapakla kapanır, etrafı çamur sıvanır,                   beş altı saat sonra resimde gördüğünüz gibi, nar gibi kızarmış                   etler çıkarılır. Bizim Doğal Mutfak da özel günlerde yada toplu                   talep halinde piyreni misafirlerine sunmaktadır.


Izgaralar

İskoçlar meşenin aromasını, meşe fıçıları ile Whisky’ lerine geçirirler. Bizim Türkmen atalar meşeyi kor haline getirip kokusunu ete geçirmişler yıllarca. Günlük balık ve et ızgara çeşitlerimiz denizin dalgasına, kasabın keyfine bağlı olarak tedarik edebiliyoruz ve meşe közünde pişirip meşe aromalı olarak size sunuyoruz. Lütfen meşe közü ızgaralarını garsonunuza                   sorunuz. Bu gün ne varsa kısmetinize!
Fırında Bal Kabağı Tatlısı

Filyos Vadisinde çok lezzetli kocaman bal kabakları yetişir. Fırında pişirilen bal kabakları tahin sosu, ceviz ve kaymak ile servis edilir.

Çikolatalı Profiterol

Zonguldak maden havzası onlarca yerden göç almış bir sosyolojk podporidir. Her gelen kendi yöresinden lezzetler getirmiştir Zonguldak’a… Çamlıhemşin’li pastacılarda profiterolü bizimle tanıştırdılar. Zonguldak’lı çok sevdi profiterolü. Evde yapmadı ama pastanelerde yedi. Bizde burada size bizim eve misafir gelmiş bu tatlıyı doğal kaymak ile doldurulmuş profiterolü                   çikolatalı sos eşliğinde sunuyoruz.

Kaymaklı Ayva Tatlısı

Doğada yetişen ekmek ayvaları insan boğazına dizilmeden yenilir buralarda. Biz ayvayı pişirir tatlı yaparız, yanına kaymak ve dut pekmezi katarız.

Sütlü İrmik Tatlısı

Filyos vadisinde her evin altında süt, üstünde sert buğday ve irmik bulunur. Bu yüzden; evin altında olanla üstünde olan sık sık karıştırılır buralarda.Bakalım nasıl bulacaksınız bizim sütlü irmik tatlısını

Kuzu Kestaneli Browni

Çikolatalı keke bizim yörenin kuzu kestanesini ilave ediyoruz enfes bir tatlı elde ediyoruz.Filyos’un Vişne Pastası

Filyos Vadisinin dört bir yanı, Beycuma’dan Perşembe’ye, Dirgine’den Çaycuma’ya kadar kiraz ve vişne cennetidir. Size vadimizin meşhur vişneleri ile hazırlanmış pastamızı takdim ediyoruz.

Cici Anne Güllacı

Cici anne bizim vadinin huyu tatlı, dili tatlı, eli tatlı annelerinden birisi. Pişirdikleri ve yedirdikleri ile dertlileri güldürebiliyor, hastaları iyileştirebiliyor cici anne... Onun güzel mutfağında hiç olmazsa bir tadı ramazan’da dağıttığı Güllacı buraya almadan duramadık. Cici anne güllacı, gülsuyu şerbeti ve cevizle yapardı. Bu gün Doğal Mutfak’ta varsa bir deneyin bakalım.
Galeri

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Doğal Mutfak

Bize Ulaşın

 Bakacakkadı Beldesi 100. Yıl Caddesi
      No: 20 Gökçebey, Zonguldak


 +90 (372) 532 82 72 (pbx)


 +90 (535) 105 04 20


 +90 (372) 532 82 71


 info@filyosecopark.com


İnsan Kaynakları Formuna ulaşmak için buraya tıklayın!..

Size Ulaşalım